Často kladený dotaz: Kdy je nejlepší začít s obličejovou jógou a zda má cenu cvičit když už mám vrásky?

Často se ženy ptají, kdy začít s obličejovou jógou? Ptají se buď starší ženy, kterým je přes 60 let a mají pocit, že už je to zbytečné.  Ptají se mladé ženy kolem 30 let a mají dojem, jestli to není příliš brzy. Je na to velmi jednoduchá odpověď: Není to v podstatě nijak předepsáno, v každém věku to má své přínosy. Čím dříve ale začnete, tím lépe. Stárnout vlastně začínáme již po 25.roce, takže kolem 30.roku je to optimální.

Rozhodně ovšem i ve věku 65+ se dá dosáhnout viditelného omlazení tváře. Viděla jsem proměny žen, které praktikovaly přirozené omlazující metody v pozdějším věku a výsledky byly ohromující. Naše tělo má úžasné schopnosti regenerace a uzdravování, když mu dáme možnost. 

Dříve jako prevence, později jako náprava

Pokud žena začne praktikovat přirozené omlazování tváře pomocí obličejové jógy ve 30 letech, může stárnutí tváře výrazně oddálit a zachovat si mladistvou tvář do pozdního věku.

Znám lektorku, která ve svých 49 letech vypadá na 35 a je naprosto bez vrásky. Začala totiž cvičit ve věku 32 let, kdy se jí zdálo, že nemá už tak plné tváře jako měla ve dvaceti a to se jí nelíbilo, chtěla tváře opět plné. Cvičením obličejové jógy se jí to povedlo. Jiná žena lektorka začala cvičit ve 35 letech. Ačkoliv byla celkově spokojená, měla strhaný a unavený výraz tváře, výrazné vrásky na čele a někdo by ji hádal klidně i věk vyšší. Začala intenzivně cvičit a nyní ve svých 46 letech vypadá o deset let mladší.

Když začnete cvičit ve věku 30 let, je ještě tvář krásná mladá, většinou bez vrásek a změna nebude tak patrná jako když se do cvičení pustí padesátnice. Ovšem pokud začne cvičit obličejovou jógu žena v mladším věku, může si cvičením udržet hezkou, mladě vypadající tvář do věku vyššího. Nedá vzniknout vráskám, případně ví jak na to, když se drobné mimické vrásky začnou objevovat.

Naopak padesátnice bude mít trochu více práce.  Každopádně ta může pravidelným cvičením zpevnit povislé kontury, zjemnit vrásky na čele, vyhladit krk, zjemnit nasolabiální – nosoretní vrásky a zjemnit vrásky kolem očí. Změna bude více viditelnější. A to samé se může projevit u ženy 65+, pokud bude poctivě cvičit a masírovat tvář. V každém věku lze ubrat alespoň 5 let i více. A to za to stojí.

Nejčastěji se ženy pustí do cvičení obličejové jógy po 40.roce, kdy na sobě zjevně vidí nějaké známky stárnutí a chtějí se sebou něco dělat.  Může to být začínající podbradek, povadlé líce, vodorovné vrásky na čele, mračivky mezi obočím, hluboké vrásky kolem očí, slité kontury spodní tváře, ochablý krk nebo výrazné nosoretní rýhy.

Cvičení a masáže

K obličejové józe je velmi vhodné přidat masáže. Zvláště zralé ženy by se na ně měly zaměřit. Rozmasírováním různých svalových křečí, spasmů a zatvrdlin v kůži ve tváři docílíme toho, že se svaly uvolní a prokrví se pokožka. Vyhladí se vrásky. Pleť bude vypadat svěže a více šťavnatě. Cvičením jemně zaktivujeme a posílíme svaly a začnou se jako by vracet na své původní místo. Tím jak se sval cvičí – jemně aktivuje, tím se i prokrví – nažene se do něj nová okysličená krev. Protože je pokožka na obličeji srostlá se svaly (což jinde na těle není), začne se regenerovat i pleť.

Za jak dlouho budu vidět na sobě změny?

Po nějaké době praktikování obličejové jógy a masáží, budou změny k lepšímu určitě vidět.  A co teprve až si toho začne všímat i okolí… Nutno ovšem podotknout, že u každé ženy je to opravdu různé. Některá změny uvidí už po měsíci pravidelného cvičení, některá dokonce i dříve, některá až po delší době.

Každopádně platí: „Kam směřuje pozornost, tam směřuje energie.“

Srovnávejte se jen sama se sebou a v každém svém věku najděte nejlepší verzi sebe sama

Důležité je nesrovnávat se s ostatními, ale sama se sebou.  Nejlépe udělat si foto na začátku, kdy se rozhodneme cvičit a pak pro porovnání za nějakou dobu. Nejlépe nenalíčená. Je to pro to, neboť změny při cvičení jsou opravdu velmi nepatrné, jsou to milimetrové změny, ale právě krása spočívá v těchto milimetrech.

Viditelné změny na tváři se projeví zcela určitě, ale je to individuální.  Každá máme jinou startovací čáru.  Také záleží na tom v jakém věku začínáme cvičit, jaký máme typ tváře, kolik času do cvičení investujeme, zda cvičíme správně a celý obličej včetně krku a rovněž zda jsme opravili držení těla. 

Jde také o to, jakou partii na obličeji chceme vylepšit.

  • Např. po třech týdnech lze pozorovat zpevnění kontur tváře a zvednutí lícních svalů.
  • Po dvou měsících lze pozorovat zjemnění vrásek kolem úst a očí. 
  • Po třech měsících lze pozorovat zpevnění horních víček.
  • Čelo většinou trvá déle, pokud máme hluboké vodorovné vrásky a vrásky mračivky. To jsou ty dvě vertikální čárky mezi obočím. Zjemnit hluboké vrásky na čele chce opravdu trpělivost a většinou se to projeví tak po půl roce pravidelného cvičení a hlavně masírování. Čelo se musí totiž spíše uvolnit a především je potřeba umět ovládnout trochu svoji mimiku.

K tomu všemu je samozřejmě důležité kontrolovat si pitný režim a používat kvalitní kosmetiku, která nám prospívá a dostatečně hydratuje naši pleť. Protože hydratace zevnitř i zvenčí je velmi důležitá a na prvním místě.

Změna není ihned, trpělivost je na místě

Možná se některá žena vyděsí a říká si „Tak dlouho mám čekat ?!!!“ Zase na druhou stranu nemůžeme očekávat, že když jsme si vrásky a všechny tyto nešvary na obličeji „zadělávaly“ několik let, tak mávnutím proutku ze dne na den zmizí… takto to nefunguje. Bohužel. Musíme pro to něco udělat.

Je to vlastně stejné jako s postavou. Také pro to člověk něco musí udělat, aby se změna na těle projevila. Cvičit pravidelně a se správnou intenzitou, upravit jídelníček atd.

Je lepší cvičit denně nebo obden např. 15 minut něž 1x týdně 60 minut. Ale i to se počítá. Určitě lépe tak, než vůbec. Protože jednou týdně hodinu znamená 52x za rok a to je lepší než 0x.

Důležitá je pravidelnost a věnovat se celé tváři, nevybírat si jen jednotlivé partie

Cvičení obličejové jógy přináší nejlepší omlazující výsledky pokud cvičíme denně nebo obden a celou sestavu cviků na obličej, od krku po čelo. Protože svaly na obličeji jsou propojené a souvisí spolu. Ochablost nebo ztuhlost jednoho má vliv na další okolní svalíky. Např. nasolabiální vrásky, většinou vznikají a prohlubují se pro to, že máme spadlé lícní svaly a ty je potřeba aktivovat. Nebo máme spasmy v okolí kořene nosu a je potřeba tuto oblast uvolnit a rozmasírovat. Následně se zjemní nasolabiální – nosoretní vrásky.

Svaly na obličeji se sebou souvisí a jsou propojené. Je chyba cvičit pouze jednu partii, to se bohužel výsledek většinou nedostaví. Ženy jsou pak zklamané a nevěří, že obličejová jóga funguje. Je to jako když žena chce zhubnout např. v pase. Také bude cvičit celé tělo, ale přidá si více cviků na břicho. Upraví jídelníček apod. Musí se zaměřit komplexně.

Důležité je procvičit každý sval na obličeji alespoň jedním základním cvikem. Na problémové partie se více zaměřit a přidat další doplňkové cviky a hlavně také masírovat tvář.

Obličejová jóga je komplexní trénink tváře, kdy jemně aktivujeme svaly na tváři. Masírováním uvolníme svaly, které jsou zatuhlé a když přidáme ještě baňkování, pak tuto péči posuneme ještě na další level. Baňkování tváře je skvělou další omlazovací metodou – prokrvuje pokožku, nadzvedává a načechrává podkoží.

Některé ženy se vyděsí kolik by toho měly odcvičit a ještě večer provádět masáže a baňkovat. Lze to ovšem zařadit vše postupně a po částech. Zabere to denně pár minut, není třeba se obávat časové náročnosti. Navíc omlazující výsledky vás budou motivovat k pokračování a brzy si v těchto chvílích pro sebe najdete zalíbení. Tohle slýchávám od žen velmi často a vnímám to sama na sobě také.

Všechny tyto skvělé omlazující metody a jak vše zkombinovat, se můžete naučit v kurzu Obličejová jóga, masáže a baňkování. Naučíte se, jak je zařadit do své každodenní rutiny v péči o pleť. Vaše pleť vám brzy poděkuje.

O kurzu se můžete dočíst zde

Kdo vás kurzem provede, o tom se můžete dočíst zde…

O tom jak zařadit OJ do své každodenní rutiny zase příště…

Lenka Mayerhoferová
Jsem certifikovanou lektorkou obličejové jógy a ráda vás naučím jak jí s lehkostí zahrnout do vašeho života. Ukážu vám jak je možné přirozeným způsobem zpomalit stárnutí tváře a dokonce tvář viditelně omladit. V důsledku toho se budete cítit mnohem lépe i na duši. Více o mně zde >>