Vrásky na čele trápí nejednu z nás. Můžeme pozorovat vodorovné rýhy, svislé rýhy nebo různé obloučky nad obočím apod. Po 35.roce života je začneme registrovat čím dál více a začnou se prohlubovat. Mezi obočím můžeme pozorovat vrásky mračivky alias vrásky hněvu a nebo někdy nazývané vrásky 11. Někteří lidé je na sobě pozorují již v mládí, po 20.roce.
Někdo může mít dvě vrásky mračivky, někdo jen jednu, někdo ji může mít i asymetrickou nebo může mít místo vrásky jako by prohlubeň – důlek.
Vrásky na čele vznikají časem v důsledku úbytku kolagenu, který ubývá s přibývajícím věkem. Kůže je čím dál méně elastická. A především v důsledku naší mimiky, která se nám vpisuje do tváří. Většinou hodně krčíme a krabatíme čelo když něco vyprávíme, když usilovně přemýšlíme, když se divíme nebo se mračíme před slunečními paprsky, které nám svítí do očí. Nebo když se rozčilujeme a jsme nespokojené. Zvedáme různě obočí. Někdy dokonce asymetricky.
Tím, jak se s přibývajícím věkem zhoršuje obnova elasticity kůže a kůže se již nevypíná tak dokonale zpět, se můžou začít tvořit jemné linky, které se pak začnou prohlubovat. Postupem času a opakováním nesprávných mimických návyků jsou z nich hluboké vrásky.
Takže pokud vás trápí vrásky na čele, všimněte si jakou máte mimiku. Pozorujte se. Stoupněte před zrcadlo a začněte vyprávět nějaký příběh. Sledujte jak hýbete čelem. Nebo něco vyprávějte a nahrajte se při tom na video. Následně se video pusťte. Příliš často krčíte čelo nebo zvedáte obočí? Už víte, kde je příčina.
Jestli čelo hodně krčíte, zvedáte obočí, mračíte se a vidíte často tvořící se varhánky na čele, tak bych si vás dovolila označit jako typ člověka „čelař“. Tedy člověk, který ve svém mimickém projevu zapojuje často čelo. Jsem to i já 🙂
Naopak většinou ten, kdo nemá ve tváři výraznou mimiku a tváří se při projevu téměř jako sfinga, nemá na čele moc vrásek. Pozorujte kamarádky a jiné ženy, když něco vypráví. Zda se jim krabatí čelo či jiné oblasti ve tváři.
Proč je dobré se pozorovat? Protože když si tohle uvědomíte a zkrotíte co nejvíce svou mimiku, můžete se pak vrhnout na přirozené omlazování tváře. A půjde to rychleji.
Já sama jsem měla velmi silnou mimiku čela a vrásky na čele byly důvodem proč jsem se rozhodla cvičit obličejovou jógu. Hledala jsem před pár lety něco jak se zbavit nebo alespoň zjemnit vrásky na čele a objevila jsem obličejovou jógu. Uvažovala jsem i o botoxu, ale už tenkrát jsem měla pocit, že to není cesta pro mě.
V byznysu estetické medicíny se doporučuje látka Botulotoxin, která se aplikuje injekční stříkačkou do obličejového svalu a tím se sval znehybní. Tím pádem bude tento sval odpočívat, nebude fungovat, uvolní se a vrásky se zjemní.
Mně se toto ovšem moc nezamlouvá, neboť do sebe botox aplikovat nechci. Je to přeci jen jed a může nám v těle putovat kamkoliv. A nikdo neví s čím kdo přijde za pár let, jaké škody to v těle páchá a které si ženy ani nedají do souvislostí se svými budoucími zdravotními problémy.
Navíc mi vůbec není sympatické, že ten sval jako by chátrá. Nefunguje a tím pádem začnou ochabovat i ty další svaly kolem něj. Neboť na obličeji jsou všechny svaly mezi sebou propojené. Ovlivňují se vzájemně.
Pochopitelně to také není jednorázová záležitost. Tato procedura se musí provádět opakovaně. A není to levná záležitost. Za vyplnění botoxovou injekcí zaplatíte částku v řádu tisícovek. Spousta celebrit toto využívá. Zvláště modelky a herečky. Nikoho neodsuzuji a celkem je chápu. Neboť ve světě šoubyznysu je pro ně velice důležitá jejich vizáž. Buď budou mít nabídky a nebo nebudou. Obdivuji ovšem spíše slavné ženy, které stárnou s grácií, přirozeně a přitom vypadají stále skvěle.
No a neposlední záležitost: mít aktivní zdravou mimiku také není od věci. Když se rozčílím, tak je v pořádku, že ostatní to vidí.
Navíc prostě tato mimika k našemu výrazu patří, tak proč ji úplně odstraňovat. Jsme to prostě my. Takhle se originálně tváříme a vyjadřujeme své emoce.
Takže se mějme rády i s vráskami na čele. Můžeme je ovšem zjemnit a co nejvíce zneviditelnit.
Asi vás nepřekvapí, že důležitá je prevence, nejlepší je nenechat tyto vrásky vůbec vzniknout. Provádět preventivní kroky (níže vyjmenované tipy už v době kdy máme hezké hladké čelo).
A když už tam jsou, co s nimi?
Pomůžou nám především uvolňující masáže tváře.
Čelo je totiž velmi důležité uvolnit. Většinou ho totiž často „čelaři“ mají často v tenzi a křeči a málokdy ho uvolní. Některý „čelař“ ho dokonce neuvolní za den už vůbec, neboť pro ten sval je výhodnější již zůstat v takovém jako by neustálém stažení a napětí.
Zkroťte svou mimiku (pokud tedy nejste divadelní herečka… přehnaná mimika se hodí právě divadelním hercům na jeviště, aby i diváci v zadních řadách postřehli jejich výraz ve tváři a herci s přehnanou mimkou ve tváři jsou většinou velmi oblíbení… Louis de Funes… Iva Janžurová…). Lehko se to řekne, těžko udělá, ale lze se k tomu dopracovat, dočtete se dále…
Dopřejte si a naučte se relaxační masáže a různé intenzivní palpační masáže tváře, které provádíme do hloubky podkoží. Působíme až na úrovni dalších hlubších vrstev podkoží. Kůži různě štípáme, hnětáme. Zlepšujeme tím elasticitu kůže.
Obličej nekončí pod vlasovou částí, ale jako by vede až dozadu. Je nutné mít uvolněnou celou pokožku hlavy. Proto si často masírujte i vlasovou část hlavy, zvláště temeno a týl.
Baňkování perfektně prokrvuje pokožku. Baňka vytváří podtlak, nasává kůži a jako by ji načechrává a nadzvedává, odlepuje od spodních vrstev. Je důležité správně podpořit tok lymfy. Je to skvělá technika i proti pigmentovým skvrnám. Zlepšuje pružnost pokožky, neboť nahání novou vyživenou krev do pokožky.
Pokud si párkrát do týdne nabaňkujete čelo, výsledek hladšího čela se brzy dostaví. Baňkování se musí ovšem provádět správně a bezpečně, abychom si nevytvořili modřiny.
Tejpování obličejových svalů pomáhá skvěle – sundáte tejp a máte čelo “ jako děcko.“ S denní mimikou se sice vrásky opět objeví, ale častým tejpováním bude čelo více odpočívat a vyhlazovat. Sval si bude uvědomovat, kdy je v napětí a kdy je uvolněný. A to nám pomůže vědomě si uvolnit čelo a nechat ho uvolněné.
Pomáhá nám tudíž při odstraňování mimických stereotypů. Tejp nadzvedává pokožku, stimuluje regeneraci podkoží. Je to skvělá technika. Ovšem je důležité se ji naučit správně. Jinak je možné, že si člověk může špatným způsobem tejpování časem spíše uškodit.
Obličejová jóga začíná být trendem této doby. Ženy se o ni zajímají více a více po celém světe. Provádějte cviky na čelo, spánkové svaly a oční okolí. Tyto svaly spolu souvisí. Prováděním cviků z obličejové jógy si uvědomíte čelní svaly. Dost žen se diví, že máme na čele nějaký sval… Ano máme… je velmi tenký a upíná se na lebeční kost (latinsky se nazývá musculus frontalis). Hlavními funkcemi čelního svalu jsou svrašťování čela, zdvihání obočí a zvedání horních víček.
Mezi obočím máme svaly svrašťovače obočí. Svrašťovač obočí (musculus corrugator supercilii). Začíná u kořene nosního a pokračuje ke svalu čelnímu a kruhovému očnímu. Vytváří svislé rýhy nad kořenem nosu.
Cvičením obličejové jógy opět zlepšujeme stav pleti, neboť pokožka na obličeji je spojena se svaly na tváři (což jinde na těle není) . Tím jak cvičíme, napínáme obličejové svaly, zatínáme a protahujeme, odkrvujeme svaly a opět naháníme novou vyživenou krev do těchto míst. Pleť se rozjasňuje, tvoří se lépe nový kolagen. Pokožka se stává elastičtější. Svaly se vrací do původní délky a objemu. Pokožka se na nich napíná. Vrásky se vyhlazují. Jemné linky mizí. Hluboké se zjemňují.
Je to prevence krčení čela a očního kruhového svalu, takže zároveň předcházení vrásek kolem očí.
Pokud víte, že často krčíte čelo, požádejte kamarádku, ať vás vždy upozorní, když se jen tak zbytečně mračíte. Např. nad počítačem při uzávěrce. I když chápu, že u ní se člověk někdy mračí zcela oprávněně. Nebo si nalepte lepík na monitor “pozor čelo“. Když si ho přečtete, uvědomíte si, že máte uvolnit čelo. Lepík ovšem dávejte na různá místa. Náš mozek by ho začal časem ignorovat.
Hydratujte pleť správným, pro vás vhodným krémem, který zvláční pleť a tím pádem pleť nebude tak náchylná ke tvoření vrásek jako když je vysušená. Suchá pleť má ke tvoření vrásek blíže než pleť mastná. Kdo má suchou pleť, musí hydratovat, hydratovat, mastit a mastit.
Hydratujte dovnitř těla – pijte dost vody, ale nejen čisté ale i různé minerálky, střídejte různé druhy pití. Čistá voda úplně nestačí k hydrataci, neboť rychle projde naším tělem. Je potřeba tekutiny s elektrolyty, především sodík a draslík. Dejte si občas i pivo, obsahuje vitamíny skupiny B. Do vody občas přidejte pár kapek citrónu. Odstředěné mléko, kefír a přírodní jogurt rovněž hydratují.
Zaměřte se na potraviny tvořící v těle přirozeně kolagen. Skvělé jsou hovězí vývary z kostí. Kolagen můžete doplňovat i formou kvalitního kolagenového preparátu nejlépe i s kyselinou hylauronovou.
Doplňujte vitamín C, pokud jej přijímáte málo z potravin.