Jak zařadit obličejovou jógu do každodenní rutiny?

Jak zařadit obličejovou jógu do každodenní rutiny?

Obličejová jóga už není tak neznámým pojmem jako to bylo ještě před pár lety.

Ženy, které ji zavedly do své každodenní rutiny v péči o obličej na ni většinou nedají dopustit a doporučují jí i ostatním ženám, které trápí známky stárnutí jako vrásky, dvojitá brada, podbradek, povislé kontury atd.

Obličejová jóga umí např. toto:

  • vyhladit krk
  • zjemnit až vyhladit vrásky na čele
  • zjemnit nosoretní rýhy
  • zjemnit vrásky kolem očí
  • zvednout líčka
  • zjemnit vrásky kolem úst, posílit svaly kolem úst
  • zpevnit horní ochabnutá oční víčka ( zde záleží hodně na tom v jakém je to stádiu)
  • zpevnit kontury tváře

Klíčová je pravidelnost

Obličejová jóga ovšem přináší výsledky pouze pokud se cvičí pravidelně. Nejlépe denně nebo obden, max. za tři dny. Chce to ovšem vytrvat a být trpělivé a především se musí praktikovat vědomě. To znamená soustředit se na provádění cviku. Uvědomit si sval při cvičení. Cítit napětí a povolení. Počítat… vydržet a uvolnit. Bez práce nejsou koláče. Pokud při cvičení myslíte na to, že musíte ještě připravit dětem svačinu do školy a zapomněla jste zalít kytky, tak budete cvičit nevědomě a výsledky se moc brzy nedostaví.

Jsou ženy, které se systém OJ naučí, nadchnou se pro ni a denně cvičí celou sestavu a hned zavedou i masáže. Výsledky pak většinou  vidí brzy.
Jiné ženy potřebují zavedení OJ do svého života postupně. Po malých dávkách. Každá si vybere co ji vyhovuje.

Postupné zařazování dalších prvků z OJ

Může se začít cvičit tak, že si postupně budete přidávat. Ráno si vyšetřit pár minut na základní rozcvičku a večer si 2x týdně přidat masáž. Po nějaké době zjistíte, že chcete víc a přidáte si další cviky, které si zacvičíte během dne nebo večer po vyčištění pleti. Takto postupně a nenásilně si přidáváte více a více úkonů, které budou váš vzhled vylepšovat. Až najednou zjistíte, že to vše děláte automaticky, že jste to zahrnuly do své denní rutiny a dělá vám to dobře. A to je to nejlepší! Říká se, že pro návyk potřebujeme tu konkrétní činnost opakovat 21 dní, někdy se tvrdí, že i mnohem déle.

Cvičit komplexně

Samozřejmě, že úplně nejlepší by bylo zacvičit si celou sestavu cviků na obličej. Svaly na obličeji se sebou souvisí a jsou propojené. Ačkoliv nás trápí např. nasolabiální vrásky, většinou je to proto, že máme spadlé lícní svaly a ty je potřeba posílit. Následně se zjemní nasolabiální vráska.

Je chyba cvičit pouze jednu partii, to se bohužel výsledek většinou nedostaví. Ženy jsou pak zklamané a nevěří, že OJ funguje. Je to podobné jako když žena chce zhubnout např. na břiše. Také bude cvičit celé tělo, ale přidá si více cviků na břicho. Procvičit každý sval na obličeji alespoň jedním základním cvikem a na problémové partie se více zaměřit a přidat další doplňkové cviky.

Ale nemusíme vše dělat hned na 1, zatím to může stačit na 2 nebo 3. I tak to bude prospěšné. Je to jako když by někdo cvičil jednou v týdnu tělo… někdo namítne, „to nemá ani cenu cvičit…“ ale já říkám ano… má to cenu.. je lepší si zacvičit 52x za rok než vůbec.
Většinou po týdnu nějaké změny zaznamenáte a můžou to být i změny psychické… ten pocit, že jste si věnovaly čas samy sobě.

Tyto změny a drobné nuance, které budou směřovat k lepšímu pocitu sama ze sebe a vzhledu obličeje, vás budou motivovat to nevzdávat a naopak cvičit víc a víc.

Ze začátku cvičit před zrcadlem

Důležité je provádět cviky správně a nejlépe před zrcadlem. Určitě alespoň ze začátku. Někdy se stane, že se člověk nevidí a mohl by cvičit např. levou tváří více intenzivně než pravou částí a mohl by si vypracovat asymetrii ve tváři. Např. při cviku smajlík.

Důležité je správné naučení cviků a vedení

Je dobré najít si svého lektora, který vám doporučí cviky na míru. Lektor by měl umět správně určit diagnostiku vaší tváře a doporučit vám správné cviky. Přímo pro vaši tvář. Někdo potřebuje více cvičit krk, někdo má problém s čelem. Opět je to individuální.

Po nějaké době se opět s lektorem setkat a správnost provádění cviků překontrolovat. Vím, to i ze své zkušenosti, kdy jsem se musela v lektorském kurzu dva celkem těžší, ale velmi důležité a účinné cviky úplně naučit znovu. Původně jsem je jinak, jako samouk, pochopila.

Tak milé slečny, ženy, dámy, záleží jen na vás a na tom, co je vaší prioritou, čemu jste ochotné věnovat svůj čas 🙂

Lenka Mayerhoferová
Jsem certifikovanou lektorkou obličejové jógy a ráda vás naučím jak jí s lehkostí zahrnout do vašeho života. Ukážu vám jak je možné přirozeným způsobem zpomalit stárnutí tváře a dokonce tvář viditelně omladit. V důsledku toho se budete cítit mnohem lépe i na duši. Více o mně zde >>