Oči a oční okolí – pouze vklepat krém nestačí

Většinou jako první, čeho si na sobě všimneme, že nám na obličeji stárne, je oční okolí.

Je to dáno hlavně tím, že v okolí očí je velmi tenká kůžička, která je až několikanásobně tenčí oproti např. pokožce na lících. Navíc je velmi chudá na tuk a chybí zde mazové žlázky.

Časem, čím jsem starší, se začíná ještě více ztenčovat a začínáme v okolí očí pozorovat první linky a vrásky. U vnějších koutků se začínají vytvářet vějířky vrásek. Někdo je má rád, neboť je považuje za vrásky od smíchu a někdo je chce vymazat. Někomu se zase mohou tvořit pod očima váčky a různé otoky.

Oční okolí věkem začíná prostě ztrácet na atraktivitě a stárne rychleji než ostatní obličejové partie. Všimněte si, že věkem se jako by i zmenšují oči a vpadají do očního okolí. Okolí očí se jako by smrskává ke středu. Věkem se nám už netvoří tolik kolagenu a pleť se hůře obnovuje. Ztrácí se elasticita a kůžička je velmi náchylná na tvoření vrásek.

Po 30.roce si začínáme uvědomovat v této oblasti první vrásky. Drobné vějířky kolem očí jsou způsobovány naší mimikou. Vždy, když se usmějeme, zamračíme, mhouříme do mobilů, tabletů a počítačů. Nebo když potřebujeme dioptrické brýle a nevíme o tom. Tím pádem často zaostřujeme a přitom hodně mhouříme oči.

Pokud během slunečních dní nenosíme sluneční brýle, zaděláváme si na pěkné krátery kolem očí. Proto na jaře a v létě bez slunečních brýlí ani krok. I kdybyste pak měla vypadat po sundání brýlí jako Mickymouse 😊 (mimochodem, to mi řekl manžel po dovolené v Itálii, když jsem si sundala brýle a měla jsem kolem očí světlé kruhy, mně to bylo ale jedno… 😊)

Pokud chceme udržet pěkný a mladistvý vzhled očního okolí, je potřeba mu věnovat náležitou péči. Opravdu nestačí pouze lehce vklepat krém a dál nic. To nám stačilo možná do 30.roku.

V péči o oční okolí se všeobecně doporučuje hlavně jemnost. Někdy si ale pleteme jemnost s tím, že jen opatrně namažeme oční krém a raději se očního okolí ani moc nedotýkáme. A to je právě škoda. Právě naopak, musíme si ho všímat a věnovat mu náležitou péči a to hned několika technikami.

„Kam směřuje pozornost, tam směřuje energie.“


Jak na péči o oční okolí?

Doporučuje se především komplexní péče:

  • Kvalitní oční krém, který bude oční okolí vyživovat. Pokožku udělá hydratovanou, vláčnou a ne tolik náchylnou na tvorbu vrásek, která vzniká naší mimikou. Používejte ráno a večer, ale můžete nosit oční krém i v kabelce a přes den opět oční okolí promazat, pokud se nám zdá kůže kolem očí vysušená.
    Někdo má pocit, že oční krém či oční sérum je zbytečnost a stačí denní krém. Oční krémy a séra jsou vyvinuty většinou právě speciálně pro výživu jemného oční okolí a určitě se vyplatí do nich zainvestovat.
  • Šetrné odličování – na vatový nebo kosmetický látkový tampón z mikrovlákna navlhčený vodou naneseme odličovací oční tonikum (opravdu nedávat rovnou na suchý!) a položíme na zavřené oči na necháme chvíli působit, aby se líčení z očí uvolnilo a my pak opatrně stáhneme směrem dolů a pak opatrně pod spodními víčky směrem k nosu. V žádném případě nedřeme a kůži nějak nenatahujeme.

Největším hříchem při péči o oční okolí je, pokud žena jde spát neodlíčená!

TIP: Mně se osvědčilo používat i oční vodu, kterou si vypláchnu zbytky nečistot po odlíčení z očí. Používám oční vodu s kyselinou hylaouronovou a aloe vera z lékárny značky Dr. Max. Zdá se mi, že i perfektně působí, když se pak vstřebá do očního okolí

  • Samozřejmě hydratace očního okolí, která přijde i zevnitř, tj. často zmiňovaný dostatečný pitný režim. Oční okolí má totiž tendenci k dehydrataci.
  • Nošení slunečních brýlí a v létě raději i kšiltu či klobouku
  • Dále se doporučuje obličejová jóga – Cvičením cviků zaměřené na oční okolí dosahujeme posílení kruhového očního svalu, jehož ochabování má za následek vizáž zmuchlaného papíru kolem očí. Takže v jakém stavu je náš Musculus orbicularis oculi – kruhový oční sval, v takovém stavu je naše oční okolí. Stav čela rovněž velmi ovlivňuje stav očního okolí, hlavně horní víčka. Proto je důležité mít v kondici i oblast čela a čelo mít uvolněné a svaly na čele posílené.

Pokud má někdo již hodně spadlá horní víčka, může tím pádem často zvedat obočí, aby lépe viděl. Tím samozřejmě zbytečně krčí čelo a přidělává si vrásky na čele. Horní víčka se dají cvičením obličejové jógy opět zpevnit a posílit. Ovšem pokud už to není ve fázi, kdy nám brání ve vidění a jsou hodně převislá. V tomto případě nelze slibovat zázraky a je lepší podstoupit operaci horních víček.

  • Jemné masáže očního okolí – provádíme prsty buď v rámci masáže celkové na tvář nebo jen v okolí očí. Masírujeme kruhovými tahy pod obočím a pod dolními víčky v místě, kde cítíme pod kůží kost. Nemasírujeme spodní ani horní víčka.

TIP: Takovou malou masáž můžeme provádět již při nanášení očního krému. Po nanesení očního krému provedeme několik masírovacích tahů kolem očí a v oblasti vnějších koutků po dobu 1  minuty. Uvolníme tak různé zatuhlosti a budeme pravidelnými masážemi připívat k lepší elasticitě této tenké kůžičky.
Pak můžeme masáže provádět i tak, že se posouváme velmi pomalu a vnímáme všechny různé zatvrdlinky a zatuhlosti a snažíme se je rozmasírovat. Zaměříme se i na kořen nosu. 

  • Baňkování – oční okolí můžeme baňkovat malou baňkou o průměru cca 0,8 cm. Baňkování skvěle prokrvuje pokožku. Dalo by se říct, že ji nadzvedává a načechrává. Odlepuje slepené vrstvy kůže a aktivuje podkoží. Působí do hloubky. Je důležité znát základy baňkování, neboť se musí s baňkami zacházet dle určitých pravidel, abychom si nezpůsobili modřinky. Rovněž je potřeba před baňkováním uvolnit správně lymfatické cesty.         

Některé lektorky obličejové jógy dokonce doporučují i jemné proštipkávání kůžičky kolem očí, to už bych ovšem byla opatrná, zvláště máte – li spíše kůžičku hodně jemnou až průsvitnou, náchylnou na modřinky s viditelnými žilkami. Já osobně to nedoporučuji.

Tato komplexní péče povede k lepší regeneraci tenké kůžičky a stimulaci nového podkoží v této oblasti. Masáže navíc podpoří tok lymfy a budou mizet různé otoky a váčky pod očima. Procvičováním kruhového očního svalu budeme nahánět novou vyživenou krev, která proteče i do dalších okohybných svalů. Posílením kruhového očního svalu zajistíme jeho lepší pružnost. Časem se hluboké oční vrásky budou zjemňovat a jemné vrásky mohou úplně zmizet.

Pokud náhodou trpíte na tmavé kruhy pod očima, přemýšlejte čím by to mohlo být. Nedostatečný spánek? Či přetížené ledviny? Dospěte se a pokud jsou kruhy pod očima stále viditelné a nemizí, možná by to mohlo být signál zevnitř těla a je dobré to zkoumat dál. Např. se poradit s odborníky přes TČM.

Perfektní je i oční jóga, která se zaměřuje na zadní okohybné oční svaly. Procvičuje zrak. Při dlouhém dívání se do počítačů se na chvíli zadívejte na nějaký daleký předmět. Nebo se podívejte z okna a zadívejte se na nějaký strom v dáli. Zaostřete na jeho korunu nebo na střechy domů. Tím si budete procvičovat zrak, aby okohybné svaly nebyly zatěžovány pouze jednostranně.

Očím prospívá tma a zaměření se na černou barvu. Můžete si nakreslit na tenisový míček černý bod. Posadit se a v natažené ruce ho držet před sebou a dát ho dolů, nahoru, doleva, doprava a sledovat stále ten černý bod na míčku. Tím krásně procvičujeme okohybné svaly a zaostřování.

Při relaxaci si můžeme udělat obklad na oči v podobě plátků okurky, pytlíčků černého či zeleného čaje. Také chladná voda, kterou si našploucháme jemně na oči, zpevňuje oční okolí.


Cviky z obličejové jógy, masáže a baňkování se můžete naučit v mém komplexním kurzu Obličejová jóga online. Máte zde mojí podporu a kontrolu, že vše provádíte správně a nedochází špatným prováděním cviků ještě ke zhoršení stavu.

Těším se na vás 🙂

Lenka Mayerhoferová
Jsem certifikovanou lektorkou obličejové jógy a ráda vás naučím jak jí s lehkostí zahrnout do vašeho života. Ukážu vám jak je možné přirozeným způsobem zpomalit stárnutí tváře a dokonce tvář viditelně omladit. V důsledku toho se budete cítit mnohem lépe i na duši. Více o mně zde >>