Je to dáno hlavně tím, že v okolí očí je velmi tenká kůžička, která je až několikanásobně tenčí oproti např. pokožce na lících. Navíc je velmi chudá na tuk a chybí zde mazové žlázky.
Časem, čím jsem starší, se začíná ještě více ztenčovat a začínáme v okolí očí pozorovat první linky a vrásky. U vnějších koutků se začínají vytvářet vějířky vrásek. Někdo je má rád, neboť je považuje za vrásky od smíchu a někdo je chce vymazat. Někomu se zase mohou tvořit pod očima váčky a různé otoky.
Oční okolí věkem začíná prostě ztrácet na atraktivitě a stárne rychleji než ostatní obličejové partie. Všimněte si, že věkem se jako by i zmenšují oči a vpadají do očního okolí. Okolí očí se jako by smrskává ke středu. Věkem se nám už netvoří tolik kolagenu a pleť se hůře obnovuje. Ztrácí se elasticita a kůžička je velmi náchylná na tvoření vrásek.
Po 30.roce si začínáme uvědomovat v této oblasti první vrásky. Drobné vějířky kolem očí jsou způsobovány naší mimikou. Vždy, když se usmějeme, zamračíme, mhouříme do mobilů, tabletů a počítačů. Nebo když potřebujeme dioptrické brýle a nevíme o tom. Tím pádem často zaostřujeme a přitom hodně mhouříme oči.
Pokud během slunečních dní nenosíme sluneční brýle, zaděláváme si na pěkné krátery kolem očí. Proto na jaře a v létě bez slunečních brýlí ani krok. I kdybyste pak měla vypadat po sundání brýlí jako Mickymouse 😊 (mimochodem, to mi řekl manžel po dovolené v Itálii, když jsem si sundala brýle a měla jsem kolem očí světlé kruhy, mně to bylo ale jedno… 😊)
Pokud chceme udržet pěkný a mladistvý vzhled očního okolí, je potřeba mu věnovat náležitou péči. Opravdu nestačí pouze lehce vklepat krém a dál nic. To nám stačilo možná do 30.roku.
V péči o oční okolí se všeobecně doporučuje hlavně jemnost. Někdy si ale pleteme jemnost s tím, že jen opatrně namažeme oční krém a raději se očního okolí ani moc nedotýkáme. A to je právě škoda. Právě naopak, musíme si ho všímat a věnovat mu náležitou péči a to hned několika technikami.
„Kam směřuje pozornost, tam směřuje energie.“
Největším hříchem při péči o oční okolí je, pokud žena jde spát neodlíčená!
TIP: Mně se osvědčilo používat i oční vodu, kterou si vypláchnu zbytky nečistot po odlíčení z očí. Používám oční vodu s kyselinou hylaouronovou a aloe vera z lékárny značky Dr. Max. Zdá se mi, že i perfektně působí, když se pak vstřebá do očního okolí
Pokud má někdo již hodně spadlá horní víčka, může tím pádem často zvedat obočí, aby lépe viděl. Tím samozřejmě zbytečně krčí čelo a přidělává si vrásky na čele. Horní víčka se dají cvičením obličejové jógy opět zpevnit a posílit. Ovšem pokud už to není ve fázi, kdy nám brání ve vidění a jsou hodně převislá. V tomto případě nelze slibovat zázraky a je lepší podstoupit operaci horních víček.
TIP: Takovou malou masáž můžeme provádět již při nanášení očního krému. Po nanesení očního krému provedeme několik masírovacích tahů kolem očí a v oblasti vnějších koutků po dobu 1 minuty. Uvolníme tak různé zatuhlosti a budeme pravidelnými masážemi připívat k lepší elasticitě této tenké kůžičky.
Pak můžeme masáže provádět i tak, že se posouváme velmi pomalu a vnímáme všechny různé zatvrdlinky a zatuhlosti a snažíme se je rozmasírovat. Zaměříme se i na kořen nosu.
Některé lektorky obličejové jógy dokonce doporučují i jemné proštipkávání kůžičky kolem očí, to už bych ovšem byla opatrná, zvláště máte – li spíše kůžičku hodně jemnou až průsvitnou, náchylnou na modřinky s viditelnými žilkami. Já osobně to nedoporučuji.
Tato komplexní péče povede k lepší regeneraci tenké kůžičky a stimulaci nového podkoží v této oblasti. Masáže navíc podpoří tok lymfy a budou mizet různé otoky a váčky pod očima. Procvičováním kruhového očního svalu budeme nahánět novou vyživenou krev, která proteče i do dalších okohybných svalů. Posílením kruhového očního svalu zajistíme jeho lepší pružnost. Časem se hluboké oční vrásky budou zjemňovat a jemné vrásky mohou úplně zmizet.
Pokud náhodou trpíte na tmavé kruhy pod očima, přemýšlejte čím by to mohlo být. Nedostatečný spánek? Či přetížené ledviny? Dospěte se a pokud jsou kruhy pod očima stále viditelné a nemizí, možná by to mohlo být signál zevnitř těla a je dobré to zkoumat dál. Např. se poradit s odborníky přes TČM.
Perfektní je i oční jóga, která se zaměřuje na zadní okohybné oční svaly. Procvičuje zrak. Při dlouhém dívání se do počítačů se na chvíli zadívejte na nějaký daleký předmět. Nebo se podívejte z okna a zadívejte se na nějaký strom v dáli. Zaostřete na jeho korunu nebo na střechy domů. Tím si budete procvičovat zrak, aby okohybné svaly nebyly zatěžovány pouze jednostranně.
Očím prospívá tma a zaměření se na černou barvu. Můžete si nakreslit na tenisový míček černý bod. Posadit se a v natažené ruce ho držet před sebou a dát ho dolů, nahoru, doleva, doprava a sledovat stále ten černý bod na míčku. Tím krásně procvičujeme okohybné svaly a zaostřování.
Při relaxaci si můžeme udělat obklad na oči v podobě plátků okurky, pytlíčků černého či zeleného čaje. Také chladná voda, kterou si našploucháme jemně na oči, zpevňuje oční okolí.
Cviky z obličejové jógy, masáže a baňkování se můžete naučit v mém komplexním kurzu Obličejová jóga online. Máte zde mojí podporu a kontrolu, že vše provádíte správně a nedochází špatným prováděním cviků ještě ke zhoršení stavu.
Těším se na vás 🙂